Regulamin

Regulamin forum Kadett Tuning Klub 

KAŻDORAZOWE, CZYNNE SKORZYSTANIE Z FORUM OZNACZA AKCEPTACJĘ TEGO REGULAMINU.


I. Na łamach forum kategorycznie zabrania się:

1. Umieszczania treści obraźliwych lub oszczerczych względem KOGOKOLWIEK. Dotyczy to w szczególności:
a) wypowiedzi skierowanych do innych użytkowników forum,
b) wypowiedzi skierowanych do osobowości prawnych, grup wyznaniowych, mniejszości rasowych, seksualnych etc.
c) wypowiedzi mogących urazić innego użytkownika forum, jeśli chodzi o jego status społeczny, wykonywany zawód, światopogląd itp.

2. Umieszczania treści wulgarnych lub niecenzuralnych, przez co rozumie się:
a) niewyszukane słownictwo,
b) pornografię,
c) przemoc i treści drastyczne,
d) treści mogących wbudzić niesmak u innych uzytkowników forum

3. Umieszczania treści niezgodnych z polskim prawem (nieujętych w punktach 1-2), np. propagowania niedozwolonych praktyk, rozważania sposobów oszukiwania firm/instytucji, możliwości ominięcia prawa.

4. Umieszczania reklam, z wyjątkiem:
a) działów „Sprzedam”, „Kupię”, „Zamienię”,
b) sytuacji, gdy ktoś aktywnie poszukuje informacji na dany temat - wtedy w odpowiedzi można zareklamować produkt/firmę/aukcję etc.
c) wypadków uzgodnionych z administratorem forum (szczegółowe informacje w punkcie V).

5. Ustalenia powyższe (punkty 1-4) stosują się do treści werbalnych i niewerbalnych (słów, obrazków, filmów, nagrań dźwiękowych etc.) i dotyczą:
a) wypowiedzi użytkownika na forum oraz wszelkich pól w profilu pozostawionych do jego dyspozycji (pseudonim, podpis, awatar etc.),
b) podawanych przez użytkownika odnośników do innych stron www lub umożliwiania połączenia za pomocą jakiegokolwiek innego protokołu.

II. Użytkownik zobowiązany jest dbać o porządek na forum; w tym celu należy:

1. Unikać zakładania wątków dotyczących tematów wielokrotnie już omówionych i/lub kwestii uznawanych na forum za oczywiste. By tego uniknąć, należy:
a) używać wyszukiwarki forum. Ilość tematów na forum jest ogromna i istnieje duża szansa, że ktoś zadał już pytanie, które chcesz zadać Ty.
b) upewnić się, że rozwiązanie problemu nie znajduje się w zasięgu ręki w postaci tematu zamieszczonego w FAQ lub podania rozwiązania problemu w nieco starszych postach.

2. Unikać powielania istniejących już wątków. Przed założeniem wątku dotyczącego jakiegoś aktualnego zagadnienia sprawdź na kilku ostatnich stronach w danym dziale, czy topik na ten temat nie został już założony.

3. Nowe wątki zakładać w odpowiednich działach. Każdy z działów ma opis określający jego tematykę. Jeżeli nie masz pewności, który dział jest najodpowiedniejszy dla Twojego tematu, umieść go tam, gdzie według Ciebie pasuje najlepiej - najwyżej zostanie przeniesiony przez moderatora.

4. Powstrzymywać się przed umieszczaniem podobnych tematów/postów w kilku miejscach jednocześnie. Takie postępowanie jest postrzegane jako zaśmiecanie forum. Jeżeli wracasz do jakiegoś zagadnienia, dopisz się w swoim poprzednim topiku (w którym była o tym mowa) zamiast zakładać nowy.

5. Wątki tytułować konkretnie, w sposób mówiący w skrócie o tym, czego dotyczą – zabrania się zamieszczania jako tytuł postu: „Pomocy!”, „Co się dzieje?”, „Pilne!” etc. Pamiętaj, że nadając topikowi konkretny tytuł, ułatwiasz innym korzystanie z forum i jednocześnie zwiększasz swoje szanse na uzyskanie odpowiedzi.

6. Unikać zamieszczania w danym wątku kilku swoich postów z rzędu - jeżeli pojawia się potrzeba dopisania czegoś do wysłanego już posta, należy skorzystać z opcji „edytuj” (ikona w poście). Dwa posty jednego autora obok siebie zostaną automatycznie sklejone przez mechanizmy forum.

7. Unikać zbaczania z głównego tematu wątku, ze szczególnym uwzględnieniem osobistej wymiany zdań (sprawy prywatne należy załatwiać przez PW).

8. Powstrzymywać się od nadmiernego wyrażania dezaprobaty z powodu tematu wątku, poziomu czyjeś wypowiedzi etc. Jeżeli uważasz, że czyjś post narusza regulamin lub prowokuje do tego innych, proponujemy zgłosić go administratorowi/moderatorowi (ikona w danym poście).

9. Powstrzymywać się od zamieszczania postów nic nie wnoszących do dyskusji, np. o treści "lol", "zgadzam się w pełni z przedmówcą", oraz postów będących wyłącznie powtórzeniem informacji podanych już w wątku przez innego uczestnika forum.

III. Kary i ograniczenia

1. Posty i wątki niezgodne z regulaminem będą usuwane lub ich treść będzie modyfikowana przez moderatorów. Jeśli działanie użytkownika zostanie ponowione i nadal post nie będzie spełniał wymogów regulaminowych, zostanie on ponownie usunięty/zmodyfikowany a dodatkowo autor zostanie ukarany ostrzeżeniem.

2. Awatary, podpisy i inne pola pozostawione do dyspozycji użytkownika również mogą być modyfikowane, a niekiedy blokowane, jeżeli będą zawierać niedozwolone treści.

3. Użytkownicy nagminnie łamiący regulamin i ignorujący upomnienia moderatorów powinni liczyć się z zablokowaniem dostępu do forum. Także jednorazowe przewinienia uznane przez któregoś z administratorów/moderatorów za ciężkie mogą zaowocować tym samym bez uprzedniego upomnienia.
a) Zablokowanie dostępu do forum (zwane banem) może mieć następujący charakter:
- czasowy określony - konto użytkownika zostanie zablokowane na czas określony przez moderatora w momencie zablokowania. Po upływie tego czasu konto zostanie odblokowane.
- czasowy nieokreślony - konto użytkownika zostanie zablokowane na czas bliżej nikomu nieznany.
- permanentny - konto zostanie zablokowane na zawsze bądź usunięte z bazy forum.
b) Niezależnie od czasu trwania bana, a stosownie do przewinień użytkownika i możliwości technicznych, konto może być zablokowane:
- imiennie - użytkownik nie będzie mógł zalogować się ze swoim nickiem, ale będzie mógł przeglądać forum lub założyć nowe konto.
- poprzez IP komputera (a w skrajnych wypadkach całej podsieci) - użytkownik w ogóle nie będzie mógł się połączyć z forum z danego IP.
c) Stosownie do charakteru bana i przewinienia użytkownika:
- zbanowany (na czas nieokreślony) będzie mógł założyć nowe konto i nie będzie szykanowany, jeżeli wykaże poprawę.
- każde jego nowe konto będzie natychmiast usuwane w przypadku stwierdzenia, że właściciel jest osobą niepożądaną.
4. Jako poważne naruszenie regulaminu będzie traktowane założenie kolejnego konta, jeśli na koncie faktycznym użytkownika zostało udzielone ostrzeżenie, ograniczenie pisania lub ban imienny – w takim wypadku stosowany będzie ban na IP i wszystkie konta użytkownika zostaną usunięte.

IV. Dodatkowe postanowienia

1. Na początku korzystania z forum warto zapoznać się z opisem bbcode, aby zorientować się m.in. jak formatować czcionkę czy zamieszczać obrazki.

2. Przeczytaj opisy działów i zapoznaj się z najważniejszymi zagadnieniami omawianymi na forum poprzez pobieżne przynajmniej przejrzenie przyklejonych tematów w poszczególnych działach. Pomoże Ci to zorientować się w zasadach forum i uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

3. W przypadku, gdy nie możesz znaleźć swojego tematu/posta, użyj opcji „zobacz swoje posty” - być może został on przeniesiony do innego działu. Jeżeli nie możesz danego tematu znaleźć na liście swoich postów, najpewniej został on usunięty. W takiej sytuacji nie zakładaj ponownie identycznego tematu, a ZWŁASZCZA nie zakładaj tematu "dlaczego post X został usunięty?"; zamiast tego zastanów się, czy nie naruszał on regulaminu. Możesz też poprosić o pomoc któregoś z moderatorów

4. Nie umieszczaj w postach dużych obrazków lub długich linków, powodujących "rozjeżdżanie" się forum. Maksymalna szerokość wstawianych obrazków to 640 pikseli, do większych obrazków należy podawać linki. Przy podawaniu bardzo długich linków wskazane jest stosowanie tekstu zastępczego ( tekst zastępczy).

5. Z opcji "cytuj" (ikona w poście, który chcesz zacytować) korzystaj z rozsądkiem, skracając długie posty tak, aby zostawić tylko ten fragment, do którego bezpośrednio odnosi się odpowiedź. Unikaj cytowania "wielokrotnego" (X napisał :: Y napisał :: Z napisał oraz cytowania wyświetlanych w poście obrazków (przy cytacie trzeba usunąć znacznik [img][/img]). Wskazane jest też sprawdzenie, czy przez pomyłkę nie przypisuje się czyichś słów innej osobie.

6. Nie stosuj nieuzasadnionego formatowania czcionki: nie pogrubiaj całego tekstu (pogrubienie stosuje się dla wybranych, ważnych fragmentów tekstu) i nie pisz wielkimi literami (w Internecie oznacza to krzyk). Jeżeli nie wiesz, co oznaczają stosowane w postach skróty typu IMHO, LOL, ROTFL, AFAIR, BTW, RTFM, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej, aby się tego dowiedzieć (akronimy).

7. Przed wysłaniem posta sprawdź, czy nie ma w nim błędów ortograficznych, interpunkcyjnych lub literówek. Jeżeli zobaczysz błędy już po umieszczeniu wiadomości na forum, użyj opcji "edytuj", żeby je poprawić. Jeśli masz problemy z ortografią, to korzystaj ze stron pomagających utrzymać należyty stan ortografii – na przykład http://bykom-stop.avx.pl/ . Poprzez niedbałe pisanie zmuszasz użytkowników forum do niepotrzebnego domyślania się o sens lub poprawną formę tego co piszesz.

8. Formułuj swoje pytania precyzyjnie, podając niezbędne szczegóły. Pisząc niejasno, marnujesz czas osób, które chcą Ci pomóc (swój również). Jeżeli szukasz rozwiązania jakiegoś problemu, podaj, jakie możliwe rozwiązania były już testowane - pomoże to w szybszym znalezieniu właściwego.

9. Nie proś, żeby użytkownicy forum wypełniali za Ciebie Twoje obowiązki – nie oczekuj więc, że ktoś za Ciebie będzie korzystał z wyszukiwarki, poszukiwał na forum rozwiązania problemu itp. (takie rzeczy powinieneś robić sam, zanim zamieścisz posta z zapytaniem). Na forum nie wolno zamieszczać postów z prośbą o zrobienie zadań domowych bądź podanie odpowiedzi w testach/konkursach.

10. Nie krytykuj i nie podważaj autorytetu administratorów/moderatorów w kwestiach regulaminowych. Jest to prosta droga do opuszczenia forum.

11. Niniejszy regulamin nie ma charakteru ostatecznego; będzie w miarę potrzeb zmieniany lub uzupełniany. Wskazane jest sprawdzanie co jakiś czas, czy w dziale "Komunikaty Rady KTK" pojawiły się nowe topiki administracyjne. O poważniejszych zmianach użytkownicy będą informowani za pomocą metod dostępnych administracji (posty, PW, maile).

12. Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane na forum przez użytkowników. Użytkownik ma prawo do modyfikowania treści swoich postów, nie ma jednak prawa żądać od administracji usunięcia swoich postów czy też innych zamieszczonych przez siebie treści, bowiem decyzja o umieszczeniu ich na forum jest traktowana jako równoznaczna z decyzją przeznaczenia ich do użytku publicznego i ustanowienie ich jako własności KTK. Zastrzega się, że w sytuacjach szczególnych Administracja forum może udostępnić wszystkie informacje o Twojej osobie – adres e-mail, adres IP itp. (na przykład na potrzeby złożenia zawiadomienia na Policję).

13. Każdy klubowicz ma prawo zaprezentować swojego Kadetta w dziale "Auta klubowiczów i przyjaciół".
Przyjaciel Klubu oraz HK ma prawo zaprezentować swój samochód w dziale klubowym - może to być pojazd dowolny, inny niż Kadett.
Każdy użytkownik ma prawo zaprezentować swój samochód w dziale "auta użytkowników" pod warunkiem, że będzie to Kadett

V. Reklama na forum - ustalenia dodatkowe

1. Niedozwolone jest ponawianie postów-ogłoszeń (np. "wybijanie" wyżej postów w dziale "Giełda" przez ponowne umieszczanie posta dotyczącego tego samego tematu przy jednoczesnym kasowaniu poprzedniego) i wykorzystywanie forum do prowadzenia hurtowych/długotrwałych transakcji handlowych (sprzedaży/kupna/zamiany).PODSTAWOWE TERMINY


UŻYTKOWNIK (uczestnik) - osoba zarejestrowana na forum. Może zakładać nowe wątki, odpowiadać w istniejących, głosować w ankietach i zakładać własne, edytować (zmieniać) swoje posty.

MODERATOR - osoba zarejestrowana na forum, odpowiadająca za utrzymanie na nim porządku. Oprócz posiadania uprawnień uczestnika forum może zamykać (blokować) wątki, przenosić je do innych działów, dzielić wątki wielotematyczne, usuwać z forum wątki i wybrane posty, usuwać z postów i indywidualnych pól użytkowników treści niezgodne z regulaminem, zwracać uwagę użytkownikom nie przestrzegającym zasad obowiązujących na forum, a w sytuacji braku poprawy - blokować konkretnym użytkownikom dostęp do forum.
Administracja forum NIE PRZYJMUJE zgłoszeń osób chętnych do zostania moderatorami. Powoływani w razie potrzeby nowi moderatorzy są wybierani wyłącznie przez administrację forum.

ADMINISTRATOR - osoba zarządzająca forum. Może wszystko w kwestiach technicznych i porządkowych forum.

NICK - pseudonim użytkownika.

AWATAR (emblemat) - obrazek wyświetlany pod nickiem użytkownika. Ustawia się go w profilu, wybierając z galerii, wysyłając własny obrazek lub podając adres do własnego servera, zgodny z wymaganiami technicznymi określonymi w profilu.
Awatar jest jednym z elementów ułatwiających identyfikację użytkownika forum, dlatego warto wybrać taki, który nie będzie mylił się z innymi awatarami. Nie wolno kopiować awatarów uczestników forum (nie dotyczy to awatarów dostępnych w galerii) - chyba że posiadacz danego awatara wyrazi na to zgodę. Ze względu na ograniczenia reklamowe w awatarach nie wolno umieszczać żadnych adresów internetowych. Niedozwolone są również napisy imitujące rangi forumowe.

PODPIS (sygnatura, sig) - tekst wyświetlany pod każdą wiadomością użytkownika, definiowany w profilu. Do podpisu nie wolno wstawiać żadnych obrazków. W podpisie można umieścić swoje dane kontaktowe (identyfikatory wybranych komunikatorów, jeden adres mailowy).
Podpis nie powinien być wizualnie męczący dla innych użytkowników forum: należy unikać stosowania rażących kolorów, a przy długich (np. kilkulinijkowych) podpisach zdecydować się na zmniejszenie czcionki. W podpisie nie należy stosować znaczników [ quote] i [code] ([php]). Zabrania się umieszczania w podpisie zwrotów lub wyrazów powszechnie uznanych za obraźliwe lub niecenzuralne.

PROFIL - zbiór danych i indywidualnych ustawień forum danego uczestnika. Część informacji o uczestniku jest dostępna innym osobom korzystającym z forum (np. liczba postów, adres prywatnej strony www).

WĄTEK (topik, temat) - oddzielna rozmowa w danym dziale, której tytuł jest wyświetlany na liście.

POST - pojedyncza wypowiedź uczestnika w danym topiku.

PW (prywatna wiadomość) - wewnętrzna korespondencja forum. Korzystając z ikony umieszczonej w każdym poście dowolnego użytkownika forum, można wysłać do niego prywatną wiadomość, niepublikowaną na forum.

BAN - zablokowanie danemu użytkownikowi dostępu do forum. Banowani są uczestnicy nie przestrzegający zasad forum i nie reagujący na upomnienia moderatorów.

 

[ Przejdź do forum... ] 

Regulamin obowiązuje od 25 lipca 2008 roku.